niedziela, 8 kwietnia 2012

Róża

Czas trwania: 1 godz. 38 min.
Gatunek: dramat 
Premiera:3 lutego 2012 (Polska) 9 czerwca 2011 (świat) 
Produkcja: Polska 
Reżyseria: Wojciech Smarzowski
Scenariusz: Michał Szczerbic

Gdy się dobrze przyjrzymy polskiej kinematografii, to zauważymy, że na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat, jeżeli już nam coś wyjdzie, to jest to dramat. Opowiadanie smutnych historii, najczęściej bez hollywoodzkiego happy endu wychodzi nam najlepiej. Film Wojciecha Smarzowskiego pod tytułem Róża, nie tylko wpisuje się w polską tradycję kina ambitnego, ale dowodzi, że praktyka czyni mistrza. 


Jest lato 1945 roku, tuż po zakończeniu drugiej wojny światowej. Tadeusz, polski żołnierz, któremu wojna odebrała wszystko poza życiem dociera strudzony wędrówką na Mazury - ziemie, które przed wojną należały do Niemiec, a po wojnie zdobyte przez Rosjan zostały przekazane Polsce. Odnajduje wdowę po niemieckim żołnierzu, którego śmierci był świadkiem. Mieszkająca sama w dużym gospodarstwie Róża przyjmuje przybysza chłodno, jednak pozwala mu zamieszkać u siebie w zamian za odminowanie pola. Mazurzy są szykanowani, zarówno przez Rosjan jak i Polaków. Tadeusz za wszelką cenę stara się chronić nagminnie gwałconą przez żołnierzy, Różę. Chcąc uniknąć deportacji swojej ukochanej do Niemiec podejmuję walkę, która nie może zakończyć się szczęśliwie. 


Róża, to historia przytłaczająca ogromem okrucieństwa, jest to film po, którego seansie nie będziecie mieli ochoty na rozmowy czy żarty, lecz jest to film, który trzeba obejrzeć. Smarzowski opowiada nam historię do niedawna zakazaną, ale nawet dziś trzeba mieć odwagę by w taki bezkompromisowy sposób ją opowiedzieć. 

Na uwagę zasługuje również, gra aktorska. Przez cały film ma się wrażenie, że nikt w nim nie znalazł się przez przypadek. A kreacje Marcina Dorocińskiego i Agaty Kuleszy to mistrzostwo świata. Róża to mój kandydat do Oscara, ponieważ przy nim W ciemności Agnieszki Holland to ckliwa historia, przy której nie trzeba ruszyć głową.

Ocena FFF
9/10

Ocen Filmweb
8,3/10

Róża zwiastun

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz