sobota, 5 maja 2012

Pół na pół (50/50)

Reżyseria: Jonathan Levine
Scenariusz: Will Reiser
Produkcja: USA
Gatunek: Dramat, Komedia, Biograficzny
Czas trwania: 1 godz. 39 min.
Premiera: 12 września 2011 (Świat)

Film opowiada historię 27-letniego Adama Lernera (grany przez Joseph'a Gordon'a-Levitt'a). Adam wraz ze swoim najlepszym przyjacielem Kyle'm (Seth Rogen) pracuje w rozgłośni radiowej. Z powodu ciągłego bólu pleców, wybiera się do lekarza gdzie dowiaduje się, że ma raka a dokładniej jest rzadkim przypadkiem dotkniętym przez schwannomę osłonek nerwów obwodowych. Wiadomość jest dla bohatera prawdziwym szokiem, szczególnie, że została mu ona przekazana w sposób zimny i całkowicie pozbawiony empatii ze strony lekarza. Adam nie tylko musi się zmierzyć z nową sytuacją ale również przygotować na owe wieści swoich najbliższych w tym: dziewczynę Rachael (Bryce Dallas Howard), przyjaciela Kyle'a oraz nadopiekuńczą matkę Diane (doskonała Anjelica Huston).

Przez trudy związane z chorobą pomaga Adamowi przejść przyszła psychoterapeutka Katherine (Anna Kendrick).  Pomaga mu ona przede wszystkim przetrwać częste wahania emocjonalne związane z nową i trudną do pogodzenia sytuacją przed jaką postawiło go życie. Między tą dwójką bohaterów zaczyna się również rodzić uczucie które lekko wykracza poza zwykle relacje lekarz-pacjent.

Scenariusz do filmu powstał na bazie doświadczeń związanych z chorobą nowotworową scenarzysty filmu, Willa Reiser'a. Ciekawostką jest, że Seth Rogen grający przyjaciela głównego bohatera jest również przyjacielem scenarzysty w życiu prywatnym. Film zdobył dwie nominacje do Złotego Globu w kategorii najlepsza komedia lub musical oraz dla Josepha Gordon'a-Levitt'a w kategorii najlepszy aktor w komedii lub musicalu. Reżyserem filmu jest Jonathan Levine, który mimo niedużego dorobku pokazał, że potrafi kręcić filmy. Trzeba mieć talent, żeby tak poważny temat jakim jest choroba nowotworowa pokazać w sposób inteligentny i z dużą dozą humoru którego w filmie nie brakuje. Joseph Gordon-Levitt po raz kolejny udowodnił, że jest świetnym aktorem a kunsztu aktorskiego, mógłby pozazdrościć niejeden starszy kolega po fachu. Jest on kolejną tegoroczną wpadką akademii która poskąpiła nominacji do Oscara za tak doskonalą kreację. Film dla  wszystkich którzy lubią dobre kino. Polecam nawet tym którzy filmy o chorobach omijają szerokim łukiem.


Ocena FFF
8/10

Ocena Filmweb
7,7/1050/50 zwiastun (trailer)


3 komentarze:

 1. Już kilka razy miałam ochotę zabrać się za ten film ale jednak rezygnowałam, nie wiem dlaczego... może boję się, że film zbyt mną poruszy. Tym bardziej, że uwielbiam Gordon'a-Levitt'a i Huston. Ale skoro to takie dobre kino to w końcu sięgnę i po tę pozycję.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten film był nominowany do "Złotych Globów" w kategorii "najlepsza komedia lub musical". Przez to rozczarowałam się nim. Bardzo lubię Gordona-Lewitta, ale oczekiwałam komedii, a dostałam mało śmiesznego chłopaka z nadwagą, dziwną narzeczoną i niepewną siebie psychoterapuetkę. Może to ten zestaw osobowości miał śmieszyć? Nie wiem, na mnie nie podziałało, a sama historia nie porwała (to tak nawiasem ;) )

  OdpowiedzUsuń
 3. Co do komentarza powyżej - przecież on był uroczy, wszystko przyjmował w uśmiechem ' dobra, to moje życie, cóż ;)' Mi się film bardzo podobał, gorzki, ale z dystansem.

  OdpowiedzUsuń