wtorek, 17 kwietnia 2012

Opowieści o zwyczajnym szaleństwie


Czas trwania : 1 godz. 47 min
Gatunek: dramat, komedia
Premiera: 23 września 2005 (Polska) 25 lutego 2005 (Świat)
Produkcja: Czechy, Niemcy, SłowacjaReżyseria: Petr Zelenka
Scenariusz: Petr Zelenka

Opowieści o zwyczajnym szaleństwie to z pozoru smutna historia o samotności i poszukiwaniu miłości.  Jednak tylko z pozoru smutna, gdyż to co w innych nacjach wydawałoby się dramatyczne i przygnębiające u naszych sąsiadów wygląda zabawnie i z egzystencjalnym dystansem. Bohaterami filmu są ludzie poszukujący sensu życia oraz wrażeń, które wyrwą ich z marazmu

Głównym bohaterem jest Petr (Ivan Trojan), który pracuje na lotnisku i bezskutecznie próbuje odzyskać serce dziewczyny (piękna Zuzana Sulajova). Notabaena, której nowy związek trudno zaliczyć do typowych. Rodzice Petra też są ostro zakręceni. Matka wmawia ojcu  starczą demencję i zbiera wycinki o światowych katastrofach, z kolei ojciec odnajduje sens i energię życiowa dopiero u boku kilka lat młodszej ekscentrycznej rzeźbiarki. 

Zuzana Šulajová


Film Petra Zelenky doskonale wpisuje się w specyfikę kina czeskiego.  Mamy w nim wszystko to co w najlepszych produkcjach naszych sąsiadów jest znamienne: mocne dialogi, czarny humor z pogranicza absurdu i postacie z niemałym problemem odnalezienia się w otaczającej rzeczywistości.  Film naprawdę warto zobaczyć gdyż jest to kino, którego w naszym smutnym i śmiertelnie poważnym kraju nigdy się  nie doczekamy. 

Ocena FFF
8,5/10

Ocena Filmweb
7,9/10

                     
Opowieści o zwyczajnym szaleństwie zwiastun
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz